Celem manualnego drenażu limfatycznego jest poprawa krążenia w naczyniach limfatycznych i likwidacja obrzęków poprzez odprowadzenie nadmiaru płynów tkankowych z przestrzeni międzykomórkowej do węzłów chłonnych. Zastój limfy prowadzi do powiększenia kończyny, zmian w obrębie skóry, powstania zwłóknień i stanów zapalnych. Długotrwały obrzęk jest niebezpieczny, powoduje zmiany zwyrodnieniowe, uszkodzenie splotów nerwowych, prowadzi do słoniowacizny, która może być wskazaniem do amputacji kończyny.
Podczas drenażu stosowane są specjalne techniki manualne w formie powolnych ruchów okrężnych dłoni o dużej powierzchni i bardzo małej sile nacisku. Wykonywane są one zgodnie z kierunkiem przepływu limfy. Zabieg ten w przeciwieostwie do innych masaży nie zwiększa przekrwienia tkanek. Po
zakooczonym zabiegu manualnego drenażu limfatycznego dobrze jest zastosowad bandażowanie kompresyjne lub odpowiednie rajstopy uciskowe, aby zapobiec odnowieniu się obrzęku. Kompresji powinna towarzyszyd całodzienna terapia ruchowa, a także wysokie ułożenie kooczyn (także nocą).
Drenaż limfatyczny jest także stosowany w kosmetyce w celu dotlenienia i odżywienia tkanek, działania antycellulitowego i ujędrniającego. Zmniejszenie obrzęków następuje systematycznie po każdym zabiegu.